Nekatere vrste maščob so zdrave in zelo pomembne za naše zdravje in počutje. Med njimi so tudi omega 3 maščobne kisline. Te so namreč bistvenega pomena za dobro fizično pa tudi duševno zdravje. Zanje je značilno, da ohranjajo zdravje celičnih membran in preprečujejo prodiranje škodljivih snovi vanje.

Seveda pa nas omega 3 maščobne kisline oziroma hrana, ki vsebuje takšna hranila, dobro zaščiti tudi pred virusi. Celične ovojnice namreč naredijo precej bolj kompaktne, zato virusi ne zmorejo prodreti vanje. In ko pomislimo na omega 3 maščobne kisline, zagotovo najprej pomislimo na ribe, rakce in na dodatke, ki so na osnovi ribjega olja. Kljub temu pa je dobro vedeti, da so takšni viri omega 3 maščobnih kislin lahko precej problematični, in sicer zaradi vsebnosti težkih kovin, ne nazadnje tudi zaradi vsebnosti toksinov.

Rastlinska živila, ki so bogata z omega 3 maščobnimi kislinami

V naši domači kuhinji se pogosto nahaja kar nekaj rastlinskih živil, ki so bogata z omega 3. Pri tem imamo v mislih semena, na primer sončnična, bučna, lanena, konopljina, čija semena. Dober vir omega 3 je tudi nekatera zelena zelenjava, na primer špinača, ohrovt.

Odličen vir omega 3 so še stročnice, na primer rdeči fižol in soja. Takšne vrste maščobnih kislin vključujejo tudi morske alge.

Za ljudi, ki ne uživajo esencialnih maščobnih kislin, je depresija precej bolj pogosta

Verjetno ste kdaj že uspeli slišati, da so ljudje, ki ne uživajo omega 3, bolj nagnjeni k depresiji. Še toliko pogosteje se tovrstna bolezen oziroma stanje pojavi, če takšne osebe zaužijejo prevelike količine nezdrave oziroma hitre prehrane.

Nekatere raziskave kažejo tudi na to, da ljudje, ki uživajo omega 3, precej redkeje obolevajo za nekaterimi hujšimi oblikami bolezni. Sicer pa imajo zdrave maščobe zelo veliko vlogo tudi pri zdravju srca, možganov ter oči.